BİR SABETAYİST'İN KABRİSTAN ZİYARETİ IIBu defa yanımızda bir Sabetaist yok. Tek başına Sabetayist mezarlığı olduğu söylenen Maçka Şeyh Mezarlığı'ndayız.

Ancak Bülbüldere Mezarlığı'ndan çok çok farklı burası. Son derece bakımsız ve tinercilere ev sahipliği yapıyor. Kırılan mezar taşları, çöken mezarlar, mezbelelik içinde bir mezarlık.

Bülbüldere Mezarlığı son derece bakımlı olmasına karşın, Maçka Mezarlığı da bir o kadar terkedilmişlik hakim.

Bülbüldere'den çok daha eski olduğu anlaşılan Maçka Mezarlığı'nda mezarların büyük çoğunluğunu Osmanlıca mezar taşları süslüyor. Bülbüldere'de gördüğümüz o şaaşalı mezarları burada bulmak mümkün değil.

Maçka Caddesi ile Süleyman Seba Caddesi köşesinde bulunan çok küçük bir arsa üzerindeki mezarlık kedilere ve tinercilere terk edilmiş. Görünen o ki, kabirlerde yatanların günümüzde nesilleri artık devam etmiyor veya unutulmuş veya unutturulmuşlar.

Mevlevi Şeyhleri burada yatıyor

17. Yüzyıl'a tarihlenen mezarlıkta o dönem Maçka'da kurtlar gezdiğinden sadece, Beşiktaş Mevlevihanesi şeyhleri ve mevlevileri gömülüyormuş. Beşiktaş Postnişini El-Seyid El-Şeyh Mehmet Teshid Efendi'nin mezarı burada bulunuyor. 

Zehra Aylin'in mezarı nerede?

Mezarlıkta çok enteresan ve bir o kadar muammalı birinin daha mezarı olması gerekiyordu lakin bulamadım.

Atatürk'ün ilk manevi kızı ZEHRA AYLİN 1935 yılında buraya gömülmüştü.

Zehra Aylin'in Fransa'daki sır dolu ölümünden sonra naaşı gemiyle İstanbul'a getiriliyor. Galata rıhtımından alınan tabut önce Şişli Sıhhat Yurdu’na götürülür. Dört hamalın taşıdığı tabut İstanbul Valisi Muhiddin Üstündağ, nezaretinde Maçka Mezarlığı'na defnedilir. Tören yapılmaz. Atatürk cenazeye gelmez.

 Zehra'nın intihar mı ettiği, trenden mi düştüğü muammadır. Atatürk'ün neden tören yaptırmadığı, cenaze defnine neden katılmadığı da...


ZEHRA AYLİN'İN SIR DOLU ÖLÜMÜNE DAİR DETAYLARI DAHA ÖNCE YAZMIŞTIM: https://kemalkaplan.blogspot.com.tr/2015/09/ataturkun-manevi-kizi-zehra-aylin-nasil.html


DİKKAT: TÜM HAKLARI SAKLIDIR. Fotoğrafların  izinsiz olarak BİR KISMI VEYA TAMAMININ her türlü ortamda kullanılması, 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu gereğince yasaktır. Sanal ortamda sadece link verilerek paylaşılabilir.


Popüler Yayınlar