ÜÇ PERDELİK AKSİYON-KOMEDİÜlke tarihinde karanlık olayların, faili meçhullerin, şüpheli ölümlerin darbe girişimlerinin ardında TSK ve devlet görevlilerinin ve bazı sivillerin olduğunu hemen herkes kabul eder.

Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı operasyonlar sonrası açılan davalar, bunların ortaya çıkarılması için önemli gelişmelerdi.

2000 yıllık devlet geleneğinden gelen Türkiye Cumhuriyeti ne hikmetse, MUZ CUMHURİYETİ kimliğinden bir türlü kurtulamadığı için olanlar oldu.

1. PERDE

ERGENEKON başladığında: Bir grup kıyasıya karşı çıkarken, AKP ve destekleyenler operasyonların, "devletin bağırsaklarını temizlediği" yönünde bir tavır sergiliyorlardı.

2. PERDE

BALYOZ ve emsal operasyonlarda bu defa, "TSK darbecileri temizliyordu."
Asker yanında, sivil bağlantılar da, tutuklandı.

Başbakan 'savcı', ana muhalefet lideri 'avukat' cübbesi giydi.


10 DAKİKA ARA

Söz konusu ara ihtiyaç molası değildi.

Hükümet ile hükümetin devletin tüm kapılarını kendisine açtığı bir yapılanma arasında büyük bir kavga patladı.

Kavgayı hükümet kazandı.

"TSK'ya kumpas kuruldu." denilerek, Ergenekon ve Balyoz tutuklularını serbest bıraktı.

Bu iki davada kurunun yanında yaş da yanacaktı.

Lakin TÜRK ADALET SİSTEMİ, nasıl çalışıyor bilinmez.

Başlangıçta; suçlu-suçsuz nasıl derdest edildiyse, sonuçta da; her ikisi de SERBEST KALDI.

Önceden zil takıp oynayanlar, sonrasında hapse girenler için ağıt yaktı.

Davalar sürerken;

TV kanallarında stratejistler, siyasiler; "Artık Türkiye'de bir dönem kapanmıştır. Darbeler tarihe gömülmüştür. Kimse darbeye yeltenemez." gibi açıklamalarla, bu davaların çok mühim ve ülke geleceği açısından son derece önem arz ettiğini söylüyorlardı.

KOMEDİ VE AKSİYON NERESİNDE?

Şimdi diyeceksiniz ki; "Aksiyon bunun neresinde, komedi zaten hiç yok."

Haklısınız buraya kadar olanlar sadece trajedi. İlahi komedya az sonra...

Henüz 10 dakika ara bitmedi.


VE 3. PERDE

15 Temmuz'da bir darbe girişimi oldu. Çok şükür sadece 'girişimde' kaldı.

Sonuç şunu gösterdi ki; Ergenekon ve Balyoz'da TSK bünyesinde temizlenmeyen kadroların, uzantıları bugünkü darbeye cüret edebildi.
Darbenin Gülen cemaatine mensup askerlerce gerçekleştirildiği iddia edilse de, şahsi kanaatim cemaat ile birlikte başka unsurların da iştirak ettiği yönünde.

Aksiyon-komedi kısmına gelince; Tankların ve uçakların harekatları aksiyon, darbe girişimlerindeki saçmalıklar ve mantık hataları da komediydi.

Geçmişte tecelli etmeyen adalet, gelecekte karşımıza yaralı bir domuz gibi çıkacaktır.

ERGENEKON VE BALYOZ'UN İNTİKAMI MI?

İşin bu boyutu pek tartışılmadı ve dillendirilmedi. Lakin darbeci askerlerin bir bölümünün FETÖ üyesi olmadıkları ve bunu şiddetle inkar ettiklerini biliyoruz.

Darbe girişiminin sadece FETÖ'ye mâl edilmesi AKP'nin işine geliyor. Birincisi: Tek hedef olması halkın odaklanmasını sağlıyor. İkincisi: 17/24 Aralık ile başlatılan FETÖ avının, 15 Temmuz'dan sonra daha rahat yapılması sağlandı. Üçüncüsü ise; 15 Temmuz'un içinde Ergenekon veya Balyoz intikamının alındığı ve darbe içinde Kemalist askerlerin bulunduğu gerçeğinin açıklanması, hükümeti zor duruma düşüreceği aşikâr. Ergenekon ve Balyoz için alkış tutan hükümet, FETÖ ile savaşında tüm tutukluların serbest kalmasını sağlamıştı.


Popüler Yayınlar