NOEL BABA MI? AYAZ ATA MI? - NOEL BABA VAKFI VE ERGENEKON

1920 yılına kadar NOEL BABA YEŞİL RENKLİYDİ.


Bugün kapitalizmin tüketim çılgınlığı ayağının en sağlam kalesi olan NOEL BABA, Demre'de yaşayan bir aziz olarak biliniyor. Ve mucizeleri olduğuna inanılıyor.

Hatta Hıristiyanlığı devlet dini olarak kabul eden Roma İmparatoru Konstantin ilk Hristiyan Konsili olan İznik Konsili'ne davet etti Noel Baba'yı (Saint Nikola). Yüzlerce yıl adına kiliseler (Aziz Nikola ismiyle günümüzde iki bine yakın kilise bulunuyor.) yapıldı. 

Demre'deki mezarından kemikleri İtalyan tüccarlar tarafına çalınarak, Avrupa'ya götürüldü. Burada görkemli bir kilise yapılarak kemiklerioraya gömüldü. Bu kilise Hristiyanlar için artık HAC yeriydi.
Hollanda´da "Sinter Klaas" deniyordu göçmenler tarafından ABD de kullanılmasıyla "Santa Klaus" evrilerek, ABD den dünyaya bu isimle yayıldı.

1920'de COCA COLA Noel Babayı KIRMIZI KIYAFETLE REKLAM malzemesi olarak kullanınca, yüzlerce yıllık YEŞİL KIYAFETLİ Noel baba tarih oldu.

NOEL BABA VAKFI VE ERGENEKON

90'lı yıllarda NOEL BABA VAKFI tarafından NOEL BABA HAFTASI kutlamaları için Antalya-Kemer'e davet edilmiştim.
Davetliler listesinde kimler yoktu ki; Yunanistan'dan Ortodoks papazlar, Türkiye'den; 500. Yıl Vakfı (bilindiği gibi Yahudi menşeli bir vakıf) Koordinatörü Harry Ojalvo, Abdurrahman Dilipak, Prof. Niyazi Öktem, Prof. M. Ali Kılıçbay, Prof. İzzettin Doğan, Kazım Mirşan, Hamburg Başkonsolosumuz (adını hatırlayamadım), AB parlamentosundan bazı üyeler, Türkiye'den bazı iş adam-kadınları, bazı bakanlıklardan bürokratlar, yok yok.. 5 gün boyunca seminerler verildi. Demre'ye Noel Baba kilisesi ve boş mezarına ziyaretler yapıldı. Kilisede Ortodoks papazlar ayin yaptı. Falan, filan...
Ne o vakfı, ne de o etkinliği bir türlü çözememiştim.

Yıllar geçti, vakfın kurucusu ve başkanı Muammer Karabulut, Ergenekon kapsamında tutuklandı, 11 ay cezaevinde yattı. Mahkeme sonunda 10 yıllık bir ceza aldı.

NOEL BABA 'AYAZ ATA' MI?

ABD'de döner bir Yunan yemeği olarak tescillendi. Baklavayı yine Yunanlılar dünyaya sunmaya çalışıyor. Dünyada roketle ilk uçan insan Legari Hasan Çelebi, IV. Murad tarafından Kırım Hanı'nın yanına gönderilmiş. Kırım Hanlığı bugünkü Ukrayna sınırları içinde. Sovyetler ilk füze denemesini Kırım'da yapmış. Tarihte mikrobu bulan kişinin Pasteur olduğu söylense de, ilk defa hastalıkların küçük canlılardan dolayı olduğunu söyleyen kişi; Fatih'in hocası Akşemseddin'den başkası değil. Amerika kıtası henüz bilinmiyorken, Piri Reis kıtanın tüm detaylarını çizmiştir. Kaşif olarak Kristof Kolomb bilinir.
Aklıma ilk gelenleri sıraladım. Tarih boyu Türkler'in kendi değerlerine sahip çıkamadığını, yüzyıllar sonra bunların batı medeniyeti tarafından sahiplenildiğine dair onlarca, belki yüzlerce örnek sayılabilir.

Sadede geleyim.

Tüm dünyada NOEL BABA'nın artık Demre'de yaşadığı biliniyor ve kabul ediliyor olmasına rağmen KALIN ABALAR İÇİNDE REN GEYİKLERİYLE çocuklara, yoksullara hediyeler dağıtması mevzusunda kimseden çıt çıkmıyor. Akdeniz'in kıyısında Ren geyiklerinin çektiği kızağa binen bir noel babayı kimse benimsemez. Yunusların çektiği bir su kayağına şortla binen Noel Baba çok daha sevimli.

Demreli Hıristiyan bir derviş ren geyiklerini nereden bulmuş. AYAZ ATA'dan olabilir mi?

Belki de ondan ödünç almıştır.

AYAZ ATA Türk, Altay ve Ortaasya mitolojilerinin ortak kahramanıdır. SOĞUK BABA olarak bugünkü Türkçe'ye çevirebiliriz. 

Eski Türkler ilk soğukların ve ilk karın başlamasıyla kış bayramı kutlarlar. AYAZ ATA kış günlerinde yoksula yiyecek getiren bir derviş, bir evliyadır. Ve REN GEYİKLERİYLE resmedilir.

İlk bölümde aslında YEŞİL kıyafetli olan Noel Baba'nın nasıl KIRMIZIya büründüğünü öğrendik. Şimdi ise REN GEYİKLERİNİN sırrı ortaya çıkmış oldu.

Ren geyiklerinin çektiği kızakla yoksullara yardım götüren AYAZ ATA. Ortaasya ve Türk mitolojilerinin ortak kahramanıdır.
Popüler Yayınlar