GEZİ PARKI'NDAKİ EROİN FABRİKASI1925 yılındaki Uluslararası Cenevre Anlaşması'na göre Afyon üreten fabrikaların üretimler sadece tıbbi ihtiyaca cevap verecek ölçüde kısıtlandı. Türkiye bu anlaşmaya imza atmadı. Böylelikle, üretim kısıtlamasına gidilmedi. Dünyada en kaliteli Afyon ülkemizde üretiliyordu.

Dünyanın her yerine serbestçe işlenmiş afyon (eroin) kolaylıkla satılabiliyordu. Bu durum Japonlar'In ilgisini çekince, Türkiye'de fabrika kurmak için girişimlerde bulundu.

TAKSİM GEZİ PARKI'nın Divan Oteli tarafında kalan kısmında 1926 yılında Orient Products Co. adıyla bir eroin fabrikası kuruldu.

Burada çalışanlar bir süre sonra müptela olmaya başlamış ve Bakırkör Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastenesi'nde ünlü psikiyatr MAZHAR OSMAN tarafından tedavi edilmiştir.
Prof. Mazhar Osman'ın eroin bağımlılığıyla ilgili yazdığı kitap

Üretilen eroinin uluslararas mafya şebekeleri dahil pekçok alıcı bulması ardından çeşitli sorunlar yaratmaya başlayınca, 1931 yılında kapatıldı.


Beyoğlu Balık Pazarı'nın arka tarafında bugün halen faaliyetini sürdüren PANO ŞARAP EVİ o yıllarda AFYONLU ŞARAP satışı da yapıyordu.

Popüler Yayınlar